ALİMLER BULUŞMASINDA “KÜRDİSTAN” TARTIŞMASI

featured

Diyarbakır’da düzenlenen 7’nci Alimler Buluşmasına Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid de katıldı. Ülkelerin isimleri arasında Kürdistan olması tartışmaya yol açtı.Merkezi Diyarbakır’da bulunan İTTİHADUL ULEMA’nın organize ettiği, Diyarbakır’da düzenlenen 7’inci Alimler Buluşmasına Afganistandan gelen Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid de katıldı.Toplantıya ayrıca, Irak Kürdistan Bölgesinden Prof. Dr. Ahmet Abdulvahap Penwini, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Libya’dan Sami Saidi, Irak Kürdistan Bölgesinden Prof. Dr. Ali Karadaği, Prof. Dr Yusuf Kaplan, İran’dan Ariş Ahmedi’nin yanı sıra çok sayıda din alimin katıldığını bildirdi.
Programda, ‘Ümmetin İlim ve düşünce ile gelişi ve kalkınmasında ulemanın rolü’ konusu tartışılacak. Açılış konuşmasını yapan Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Dr. Mewlewi Zebihullah Mücahid bir konuşma yaptı.

Zebihullah Mücahid, şunları söyledi:
“İslam dünyasının sorunu, Müslümanlar arasında birlik olmamasıdır. Alimler, İslam’ın gücünü Müslümanlar arasında en iyi şekilde canlandırabilir. Her ülkenin kendi sınırları var. Ülkeler kendi sınırları içinde sorunlara doğal şekilde yaklaşmalı ve çözmeli ki çatışmaların önüne geçebilsin. Ülke dışındaki tüm Afganların kendi evlerine dönmelerini istiyoruz. Onlar için en güvenli yer, kendi evleridir.”
KÜRDİSTAN TARTIŞMASI

Diyarbakır’daki konferansta konuşan Prof. Dr. Yusuf Kaplan, Kürdistan ismine itiraz etti:
“Ülkelere göre isimler kaydedilmiş. Irak’tan Suriye’den İran’dan gelen Kürt kardeşlerimiz için de #Kürdistan yazılmış. Bu problem çıkarabilir. Mantıkta bir problem var”
Konferans 2 gün devam edecek.

ALİMLER BULUŞMASINDA “KÜRDİSTAN” TARTIŞMASI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir