KAÇAK TELEFON KULANICILARI DİKKAT

featured

Türkiye’de her 3 telefondna biri kaçak telefon.

Türkiye’de yurt dışından getirilen telefonların kullanımı her geçen gün artıyor. Ticaret Bakanlığı ile AK Partili vekiller, telefonda kayıt dışı oranını aşağılara çekmek için bir kanun teklifi hazırladı. Hazırlanan kanun teklifinde atılacak yeni adımlara yer verildi.

Sektör temsilcileri yaptıkları açıklamada Türkiye’deki telefonların yüzde 30’unun kaçak olduğunu bildirdi. Bunun üzerine hazırlanan kanun teklifi ile İMEI havuzunun daraltılması planlanıyor.

Artık bir ihtiyaç haline gelen telefonların kaçak kullanılması genellikle IMEI kopyalama ile oluyor. Bazı kişiler , kaydı yapılmayan telefonlara başka cihazların IMEI numarasını yüklüyor.

Bu yöntemle birlikte Türkiye’de kullanılan her 3 telefondan biri kaçak. TBMM’ye sunulan kanun teklifine bakıldığında şimdi 7 yıl olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimliklerinin pasife alınma süresinin 1 yıla düşürüleceğine yer verildi. Son sinyalden sonra 1 yıl eğer o telefondan kesintisiz sinyal alınmazsa telefonların IMEI numarası pasife alınacak. Bununla birlikte 1 senedirk ullanılmayan telefonların IMEI numaraları başka telefona kopyalanamayacak.

KAÇAK TELEFON KULANICILARI DİKKAT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir