Urfa’da preseli pamuk 47 liradan satıldı

Türkiye’de üretilen pamuğun önemli bir kısmının karşılandığı Şanlıurfa'da yüksek rekolte beklentisiyle 2023 yılı 'beyaz altın' olarak nitelendirilen pamuğun hasadına başlandı. Şanlıurfa Ticaret Borsasında preseli pamuğun kilogramı en yüksek 47 liradan satıldı.

featured

Türkiye’de üretilen pamuğun önemli bir kısmının karşılandığı Şanlıurfa’da yüksek rekolte beklentisiyle 2023 yılı ‘beyaz altın’ olarak nitelendirilen pamuğun hasadına başlandı. Şanlıurfa Ticaret Borsasında preseli pamuğun kilogramı en yüksek 47 liradan satıldı.
Harran ve Suruç Ovalarında ‘beyaz altın’ olarak adlandırılan pamuk hasadı devam ediyor. Yağmur öncesi tarlalarda hummalı çalışma mesaisi başladı.
GAP’ın devreye girmesi ve arazilerin sulanmasının ardından Çukurova’yı geride bırakarak Türkiye’nin pamuk deposu olan Şanlıurfa’da, yeni hasat dönemi devam ediyor. Pamuk biçerler pamuk tarlalarına girdi.
Bölgede lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayisi, küspesiyle de hayvancılık sektörüne hammadde sağlaması dolayısıyla stratejik ürünlerin başında gelen pamuk, bölgede sulanabilir alanların artmasıyla çiftçilerin en fazla ilgi duyduğu ürün olarak ön plana çıkıyor.
Şanlıurfa Ticaret Borsasında preseli pamuğun kilogramı en yüksek 47 liradan satıldı.

Urfa’da preseli pamuk 47 liradan satıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir