25 Yıllık Ev Hanımlarına Müjde!

25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik meclis gündemine geliyor.

featured

25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik meclis gündemine geliyor.

Ev hanımlarına emeklilikte beklenne süreç başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek torba yasa ile ev hanımlarına emeklilik düzenlemesinin geleceği öğrenildi.

TOABA YASA GELİYOR

Emeklilere ek zam yapılması ve en düşük emekli maaşının yükseltilmesi, ekonomiye ilişkin bazı düzenlemeleri içermesi beklenen yeni torba yasaya kısa süre kaldı. Ocak ayı içerisinde çıkacak torba yasanın 16 Ocak tarihinde açılacak meclis genel kurulu sonrası gündeme gelmesi ve kısa sürede yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Söz konusu düzenlemede ev hanımlarına emeklilikte prim dsteği verilmesi de gündemde. Emekli olmak isteyen ev hanımları, söz konusu düzenleme meclisten geçtikten sonra isteğe bağlı sigortalı olmak için SGK’ya başvuru yapacak. İsteğe bağlı sigortalı olacak ev hanımları, gereken prim ve yaşı doldurduklarında emekli olabilecek.

Henüz prim şartının ne olacağı bilinmiyor. Ancak mevcut duruma baktığımızda isteğe bağlı sigortalı olanlar 9 bin gün prim ödemesi yapıyor. Yıla böldüğümüzde ise bu 25 yıl oluyor. Yani özetle ev hanımı isteğe bağlı sigortaya başvuru yapacak ve 9 bin gün boyunca prim ödemesi yapacak. 9 bin günü tamamlayanlar emekli olabilecek. Prim ödemesinin 1/3’ü devlet tarafından, 2/3’ü ise kişi tarafından ödenecek.

BAŞVURU

Meclisten geçmesi sonrası başvurular başladığında paylaşacağız.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Müjde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir