BAŞKAN KARADAĞ: ÇİFTÇİ PAMUK EKEMİYOR

featured

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ, çiftçinin satış fiyatı nedeniyle artık pamuk ekmediğini belirterek, çiftçinin zor durumda olduğunu söyledi.
Beyaz altın olarak bilinen pamuğun yaklaşık yüzde 60 Şanlıurfa’da üretiliyor. Ancak özellikle son birkaç yıldır artan maliyetler nedeniyle çiftçi tarlasını ekemez duruma geldi. CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ yaptığı açıklamada pamuk üreticisinin sorunlarına değindi.
Şanlıurfalı çiftçilerin en önemli gelir kaynaklarından birinin pamuk olduğunu ifade eden Başkan Karadağ, pamuk üretiminin bölgedeki çiftçinin yıllardır umudu olduğunu söyledi. Ancak son yıllarda artan maliyetlerle nedeniyle Şanlıurfa’da pamuk üretimin azaldığını çiftçi ektiğinin karşılığını alamadığı için üretimden vazgeçtiğini belirten Başkan Karadağ, yaşanan sorunları çözüm bulunulmaması durumunda çiftçinin tarlaları boş bırakacağını aktardı.
Pamuk üretimin yüzde 60’nın Şanlıurfa’da yapıldığını hatırlatan Karadağ, “Pamuk satış fiyatı nedeniyle, en çok Urfa çiftçisini mağdur etmiş durumda. Birçok çiftçi artık pamuk ekmeyecek. Tarımda, çiftçi sayısı ve mahsul ekimi azalıyor adeta bilinçli bir şekilde tarımı bitirmek istiyorlar. Ülkemizi de ithalata mahkum ediyorlar. Çiftçilerimiz, bankalara ve birçok kuruluştan borç alarak üretim yapmaya çalışıyorlar. Bu zorluklara rağmen, ülkesi ve memleketini kalkındırmak adına her türlü fedakarlığı yapan çiftçiler karşılığını bulamıyor. Ürünler maliyetlerini kurtarmıyor. Çiftçilerin borçlarına borç girmekten öteye gidilmedi. Tarımın bu hale gelmesi, ülkemiz adına üzücü ve zorlu bir durumdur.” dedi.

BAŞKAN KARADAĞ: ÇİFTÇİ PAMUK EKEMİYOR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir