Yüksek Yargı Son Sözü Söyledi! Emeklinin Maaşına Haciz Konulamaz!

Emekli maaşları ile ilgili son dakika haberi geldi. Gelen haberde maaşa haciz ve bloke işlemlerinin artık konulamayacağına yer verildi.

featured

Emekli maaşı hakkında önemli karar: Haciz konulamaz.

Emeklileri ilgilendiren son dakika haberi geldi. Gelen haberde emeklilerin maaşlarına konulan haciz, tedbir, blokajların yasaya aykırı olduğu ve bu şekilde emeklilerin maaşından kesinti yapılamayacağına yer verildi.

Emeklilerin çektikleri kredi, senetler ve yapılan taksitli borçlanmalar vergi ödemeleri başta olmak üzere hacizle karşı karşıya kalan emeklilerin CIMER SGK ve birçok kuruma şikayet yağıyor. Emekliler, hacilerle karşı karşıya kaldıktan sonra ne yapacağını bilemezken hacizin kalkması ve paranın hesaba yatması isteniyor.

Zaten düşük maaş alan emekliler, maaşlarına da haciz konunca ne yapacağını bilemedi. Ancak bu durum hukuka aykırI,

Yüksek Yargı bu konuda önemli bir karara imza attı ve yaşam hakkı olarak değerlendirilen emekli yalıklarında bankaların bloke koymaya hakkı olmadığına yer verildi.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık sigortası Kanunu’nun 93. Maddesine baktığımızda emeklilerin aylıklarına konulan haciz işlemleri ile ilgili, “Sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez” maddesi var.

Bu maddeye göre emekliler, dul ve yetim aylığı alanların maaşlarına nafaka borcu dışında herhangi bir borç için haciz konulamıyor.

Yüksek Yargı Son Sözü Söyledi! Emeklinin Maaşına Haciz Konulamaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir