81 ilde Konut Başvuru Şartları Açıklandı.

81 ilde ilk evini alacak vatandaşlar için son dkaika açıklaması geldi. Gelen açıklamada 2024 yılından itibaren sosyal konut üretiminin yeniden hızlandırılacağı ve 81 şehirde dar gelirli vatandaşlara konut verileceği bildirildi.

featured

81 ilde ilk evini alacak vatandaşlar için son dkaika açıklaması geldi. Gelen açıklamada 2024 yılından itibaren sosyal konut üretiminin yeniden hızlandırılacağı ve 81 şehirde dar gelirli vatandaşlara konut verileceği bildirildi.

Konut açıklamasından sonra en merak edilen konu, başvuur şartlarının ne olduğu konusu oldu. Peki sosyal konut başvuru şartları nedir? Başvurular nasıl yapılacak?

SADECE KONUT DEĞİL, ARSA VE İŞYERİ SATIŞI DA OLACAK

Orta Vadeli Programa baktığımızda sadece sosyal konut değil arsa ve işyeri satışlarının da olacağına yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Kira ve konut fiyatlarındaki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, salgın döneminde daralan konut arzının hızla artırılmasına, depremin oluşturduğu konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilerek dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânı artırılacak” ifadelerini kullandı.

ARSA BAŞVURU ŞARTLARI

-T.C. Vatandaşı olmak.

-18 yaşını doldurmuş olmak.

-Başvuru  başlangıç tarihinden önce Projenin bulunduğu Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek veya aşağıda belirtildiği gibi ilgili nüfusa kayıtlı olma

-Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına (kat irtifakı tapusu) sahip olmaması şarttır.

 -TOKİ tarafından yapılmış uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.

İŞYERİ ŞARTLARI

• TC Vatandaşı olmak.

• Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak.

• Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olmak.

• Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi, Vergi Levhası, ve e-Ticaret yapıldığına dair bilgileri gösterir belgelerden birine sahip olmak.

• Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde işyeri olmaması.

SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI

• T.C. vatandaşı olması,

• Proje il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il nüfusuna kayıtlı olması,

• Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç)

• Aylık hane halkı gelirinin (Kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları), en fazla net 34.000₺ (Başvuru sahibinin kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları, başvuru tarihi itibariyle gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı) (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç) 2024 yılı için rakamın yükseltilmesi bekleniyor. Sizce kaç TL sınır olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

• Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuk adına bir adet başvuru yapılabilecektir, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.

• Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

81 ilde Konut Başvuru Şartları Açıklandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir