Başkan Altun “Kaçak Esnaflar Ekmeğimizle Oynuyor”

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun Kaçak Esnaflar hakkında bir Basın açıklamasında Bulundu.Başkan Altun"Üyelerimizin ve Şanlıurfa Esnaflarının en önemli sorunlarından bir tanesi Vergisiz ve Ruhsatsız (KAÇAK) çalışan işyerleridir"Diyerek Kaçak Esnafları Eleştirdi.

featured

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun Kaçak Esnaflar hakkında bir Basın açıklamasında Bulundu.Başkan Altun”Üyelerimizin ve Şanlıurfa Esnaflarının en önemli sorunlarından bir tanesi Vergisiz ve Ruhsatsız (KAÇAK) çalışan işyerleridir”Diyerek Kaçak Esnafları Eleştirdi.

Başkan Mehmet Altun yaptığı açıklamada;Esnafların en önemli sorunlarından bir tanesi de kayıtsız ve Ruhsatsızlardır”Bu konu hakkında yazdığımız dilekçemizi Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Maliye Bakanımıza Şanlıurfa Milletvekillerimize gönderdik. Dilekçemiz aşağıdadır

Kıymetli Şanlıurfalı Milletvekillerimiz,
Şöyle ki; Vergi kaydı ve Ruhsatı olmadan kaçak çalışan Esnaflar Devlete, Belediyeye, SGK’ye hiç bir ödeme yapmamaktalar. Oysa namuslu dürüst çalışan Esnaflar Devlete 20 küsür çeşit vergi verir, Belediyeye Ruhsat harcı, reklam ilan vergisi, Çevre Temizlik vergisi vs. öder. Odaya aidat öder, Esnaf Sicil Müdürlüğüne kayıt parası verir, Muhasebeci parası verir, SGK’YA her ay prim öder.
Oysa kaçak çalışan bu esnaflar bu tür giderleri olmadığı için namuslu dürüst esnaflarla “HAKSIZ REKABET” ederler.
Yetmezmiş gibi Vergisiz, Ruhsatsız çalışan Esnaflar adlarına herhangi bir kayıt olmadığı için hem Devletten ” YEŞİLKART” alarak her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanır ve Devleti soyarlar. Hem de adlarına herhangi bir kayıt olmadığı için sorulduğunda “İŞSİZİM” derler.
Bu sebeplerden dolayı Kayıtlı namuslu üyelerimizin haklarının korunması ve eşitliğin sağlanması için başta Maliye Bakanı ile görüşerek Vergi Daireleri ve ilçe Belediyelerin Zabıtalarının daha aktif bir şekilde görev yapmaları gerektiğini belirten Mehmet Altun bir an önce bu soruna çözüm bulunmasını istedi. Saygılarımla arz ederim.

Başkan Altun “Kaçak Esnaflar Ekmeğimizle Oynuyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir