Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı:”İhtiyaç Sahibi Hanelere Yardım Yapılacak”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile 12 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete'de önemli bir karar yayınlandı. Yayınlanan karara baktığımızda ihtiyaç sahibi hanelere kömür yardımı yapılacağına yer verildi.

featured

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 12 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete’de önemli bir karar yayınlandı. Yayınlanan karara baktığımızda ihtiyaç sahibi hanelere kömür yardımı yapılacağına yer verildi.

Bugün yayınlanan karar şu şekilde:

İHTİYAÇ SAHİBİ HANELERE ISINMA AMAÇLI KÖMÜR YARDIMI YAPILMASINA İLİŞKİN KARAR

Miktar ve sevkiyat

MADDE 1- Her bir il ve ilçede dağıtımı yapılacak toplam kömür miktarı, il ilçe bazında tespit edilen yardımdan faydalanacak ihtiyaç sahibi hane sayıları ile hane başına tahsis edilecek kömür miktarları esas alınacak belirlenir.

İl İlçe bazında hane başına tahsis edilecek kömür miktarları; bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları, kömürün ısıl değerleri ile afet, acil durum ve benzeri unsurlar dikkate alınarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yıl içinde hane başı kömür miktarındaki değişiklik taleplerini değerlendirmeye bakanlık yetkilidir.,

,

BAŞVURU BİLGİLERİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi hanelere temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılmaktadır” denildi ve başvuru şartlarına şu şekilde yer verildi:

“3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan  ihtiyaç sahibi haneler veya sosyal güvencesi olan ancak hane  içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden  (2023 yılı için 3.800,78 TL) az olan haneler faydalanabilmektedir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı:”İhtiyaç Sahibi Hanelere Yardım Yapılacak”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir