Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeleneski’yi İstanbulda Ağırladı

Ukrayna liderini dün akşam İstanbul'da ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

featured

Ukrayna liderini dün akşam İstanbul’da ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Rusya-Ukrayna savaşının bitmesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, “Her zaman ısrarla savunduğum bir hususu huzurlarınızda bu vesileyle tekrar vurgulamak istiyorum. Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Taraflar arasındaki anlayış farklılıklarına rağmen barış arayışlarına bir an evvel geri dönülmesi en samimi arzumuzdur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Vahdettin Köşkü’nde yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı. Ukrayna’nın savaş halinde bulunduğu Rusya ya da önemli mesajlar veren Erdoğan,”Şüphesiz Ukrayna NATO’ya üyeliği hak ediyor. Her zaman ısrarla savunduğum bir hususu huzurlarınızda bu vesileyle tekrar vurgulamak istiyorum. Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Taraflar arasındaki anlayış farklılıklarına rağmen barış arayışlarına bir an evvel geri dönülmesi en samimi arzumuzdur.” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞIN ÖNLENMESİ İÇİN ÇABA SARF ETTİK”

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Kıymetli dostumla son yüz yüze görüşmemizi geçen sene ağustos ayında Lviv’de gerçekleştirmiştik. Tabii biliyorsunuz kendisiyle birçok telefon görüşmesi de yaptık, yapıyoruz. Yaşananlara karşın Türkiye-Ukrayna dostluğu her bakımdan daha da güçlendi. 500’üncü gününe uyanacağımız savaşta Ukrayna halkı ülkesinin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunuyor. Çatışma tehlikesinin belirmeye başladığı andan itibaren savaşın önlenmesi için elimizden gelen çabayı sarf ettik.

“PUTİN ÖNÜMÜZDEKİ AY TÜRKİYE’YE GELECEK”

Özellikle esir mübadelesi konusunda şu anda Ukrayna tarafında Sayın Başkanı (Zelenskiy) dinledik. Rusya tarafıyla da görüşme halindeyiz. Onlarla da görüşüyoruz. Konuyu Sayın Putin’le görüştüm ve önümüzdeki ay Sayın Putin’in de aynı zamanda Türkiye ziyareti olacak. Tekrar bunu yüz yüze görüşme imkanımız olacak. Ama bu arada bazı telefon görüşmelerimiz olması halinde de Sayın Putin’le bu konuyu yine ele alacağız ki esir mübadelesi, bu takaslar konusu bizim gündemimizin de öncelikli konularındandır. Nitekim bu akşam Sayın Başkan’la da bu konuyu ayrıca görüştük. Takipçisiyiz, takip edeceğiz ve temenni ederiz ki kısa zamanda bundan da bir netice alalım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeleneski’yi İstanbulda Ağırladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir