Devlete Borcu Olanlar Dikkat! Geç Ödeyenlere Kötü Haber!

featured
Kamu Borçlarının Yapılandırılması Uzatıldı

Bankalara ve devlete olan borçlarını ödemeyenlere, geç ödeyenlerek kötü haber

Bankalardan aşikar olduğumu kredi notu sistemi var. Bankalarda yaptığınız işlemler, ödemeler, para transferleriniz, harcamalarınız, finansal durumunuz, maaşınız ve borçlarınızı nasıl ödediğiniz konuları dikkate alınarak siz ebir kredi notu veriliyor. Verilen kredi notuna göre de bankalardan kredi kartı alabiliyor, kredi çekebiliyorsunuz. Eğer kredi notunuz kötüyse bankalar size banka kartı dışında hiçbir şey vermiyor.

Şimdi de yeni bir sistem geliyor. Gelen son dakika açıklamasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası’nın yeni bir kredi sistemi üzerinde çalıştığını söyleyerek, “Batı’da bu tür uygulamalar var. Şöyle diyelim ki teknolojik yatırımlara siz daha fazla kredi verilmesini istiyorsunuz veya sosyal birtakım konulara da sosyal açıdan önemli gördüğünüz birtakım işlere daha fazla kredi sağlanmasını istiyorsunuz. Bankacılık sistemi kanalıyla. Bunu yapan bankaların karşılık oranlarını ayarlayabiliyorsunuz. Büyüme performanslarına daha fazla esneklik sağlayabiliyorsunuz. Yaptığınız düzenlemelerle, tabii objektif bir şekilde, ölçerek bu çalışmayı Merkez Bankamız, Bankacılar Birliği’yle bankalarla birlikte yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

İSLAM MEMİŞ DEĞERLENDİRDİ

Bu açıklama bazı soruları da beraberinde getirdi. Toplumsal kredi notu ne olacak, nasıl olacak? soruları merak edilirken bu açıklamayı değerlendiren İslam Memiş, Toplumsal Kredi Notu adı aldında direkt olarak bireyleri ilgilendiren bir sistemin getirileceğini söyledi.

Yapay zeka da sistemde çalışacak ve vatandaşların hepsine bir kredi notu verilecek.

NASIL OLSA AF ÇIKAR DİYE BORCUNU ÖDEMEYENLER

Nasıl olsa af çıkar diye bankalara, devlete olan borçlarını ödemeyenler, borçlarını uzattıkça uzatanlar, yapılandırma gelir faizler silinir diyerek borçlarını geciktirenler, vergilerini zamanında ödemeyenler artık eskisi gibi rahat olamayacak.

Borçlarını zamanında ödemeyenler, ödemesini af beklentisi ile yapmayan kişilerin toplumsal kredi notu düşecek ve birçok hizmetten faydalanamayacak. En büyük korku ise notun düşmesi olacak. Notu düşsün istemeyenler, artık borçlarını zamanında ödemeye özel gösterecek.

Devlete Borcu Olanlar Dikkat! Geç Ödeyenlere Kötü Haber!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir