Erdoğan Talimat Verdi: Kamu ve Özel Sektörde Mesai Saatleri Düşüyor!

featured

Son dakika haberi: Hükümete yakın sayfalar duyurdu: Haftalık çalışma saati 40 saate düşüyor.

Hem Türkiye Gazetesi hem de Sabah Gazetesi’nde bugün bir haber yayınlandı. Geçen ay açıklamay apan Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, İş Kanununda köklü bir düzenlemeye gideceklerini söylemişti. Bu açıklamadan sonra en merak edilen konu yeni mesai saatleri konusu olmuştu. Bu konuda son dakika bilgisi geldi. Mesai saatleri düşüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının üzerinde çalıştığı yeni düzenlemede öncelikle dağınık olan İş Kanunu mevzuatı toplanacak ve çalışanlar daha da güçlendirilecek. Basın iş kanunu ile denizcilikte haftalık 48, diğer meslek gruplarında ise haftalık çalışma saati 45 civarında.

Yeni çalışma ile birlikte haftalık mesai saatleri 35 ile 40 saat civarına çekilecek ve çalışan güçlendirilecek. Sizce 40 saat yeterli mi? Sizce mesai saati haftada kaç olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Mevcut haklar korunacak ve bunlara yeni haklar eklenerek işçinin daha güçlü olması sağlanacak. Yıllık izinler, çalışma saatleri ve ücretler gibi konularda düzenlemeler olacak.

1936 senesinde yapılan İş Yasası ile çalışma süresi günde 8 saat, haftalık ise 48 saat olarak belirlenmişti. 2003 tarihinde gelen ve hala yürürlükte olan İş Yasasına göre Türkiye’de haftalık çalışma süresi 45 saate çekilmişti. Hükümet, çalışma saatlerinin sanayi çağının başladığı dönemlere göre düzenlendiği, günümüz şartlarında artık daha az çalışılması gerektiğini söyleyerek mesai saatlerinin düşürülmesi için çalışma başlattı ve her meslek grubuna göre farklı çalışma saatleri belirlenecek.

Nitekim Bakan Işıkhan geçen günlerde konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “”Sosyal Güvenlik Kurumunda sürdürülebilirliği güçlendirmek amacıyla sosyal güvenlik sisteminde kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik eden, hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi önceleyen yaklaşımla esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştıracağız” demiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

Sosyal güvenlik mevzuatı ve uygulamalarını, değişen iş gücü piyasası koşullarına ve yeni nesil esnek çalışma şekillerine daha uyumlu hale getireceğiz. Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ücretle mücadelede veri analizine dayalı, risk odaklı denetim faaliyetlerini artırarak prim tabanını genişleteceğiz”

KAMUDA DEĞİŞECEK Mİ?

Kamuda haftalık çalışma saati 40. Yeni düzenlemede buna da değişiklik gelmesi bekleniyor.

Erdoğan Talimat Verdi: Kamu ve Özel Sektörde Mesai Saatleri Düşüyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir