Ev Hanımları Müjde Emeklilik’te Sona Gelindi!

Ev hanımlarına emeklilik ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada emeklilik düzenlemesi hazırlıklarının başladığına yer verildi.

featured

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan ev hanımlarına emeklilik ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Işıkhan açıklamasında ev hanımlarına emeklilik düzenlemesinde son durumu aktardı.

PRİMİN 1/3’Ü DEVLETTEN

Kanal 7 ekranlarına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ev hanımlarına emeklilik konusuna değindi. Bakan Işıkhan yaptığı açıklamada ev hanımlarına emeklilik çalışmalarının başladığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Kadınlarımız toplumsal yaşam ve ekonomik yaşam içinde birlikte yaşıyoruz. Ev kadınlarına yönelik 1/3 prim desteği için çalışmaları başlattık. İsteğe bağlı sigortalıların 1/3’ü devlet tarafından karşılanacak. Bunda kesinlikle sapma olmayacak.

Bunun zamanı ve şartları oluştuğunda, biz hem sendikalardan, hem alanlardan, hem sivil toplum kuruluşlarından fikirler alacağız. Daha sonra oluşan tabloyu Hazine ve Maliye Bakanlığına sunacağız ancak bu uzun çalışma süreci olan bir çalışma. Orta vadede bunu tamamlayacağız”

NASIL OLACAK?

Emekli olmak isteyen ev hanımları, ev hanımlarına emeklilik düzenlemesi yürürlüğe girdikten sonra SGK’ya giderek isteğe bağlı sigortalılık başvurusu yapacak ve isteğe bağlı sigorta primleri ödemeye başlayacak. Bunun 6200 TL normal prim ödemesi var. Bunun 4133 TL’si kişi tarafından, 2 bin 66 TL’si ise devlet tarafından verilecek ve prim ödemesi tamamlanınca ev hanımları emekli olacak.

Ev Hanımları Müjde Emeklilik’te Sona Gelindi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir