Fahiş Fiyat Uygulayan Marketlere Rekor Ceza!

Ticaret Bakanlığı, fahiş kira zamlarına yeni önlem aldı. Yapılan incelemelerde 11 milyon liradan fazla ceza kesildi.

featured

Ticaret Bakanlığı, fahiş kira zamlarına yeni önlem aldı. Yapılan incelemelerde 11 milyon liradan fazla ceza kesildi.

Fahiş fiyata rekor ceza geldi.

Döviz kurunda yaşanan yükseliş ile birlikte marketlerde etiketler hızlı şekilde değişmeye başladı. İlk olarak akaryakıtta fiyatlar değişirken daha sonra artışlar marketlere ve diğer tüm sektörlere sıçramaya başladı. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı harekete geçti ve vatandaşları zor duruma sokarak fahiş fiyat artışı talep eden firmalara para cezası uygulamaya başladı.

Son 5 ay içinde yapılan denetimler kapsamında birçok fiyat etiketi inceleme altına alındı. Toplamda 335 bin 154 fiyat etiketi incelendi ve Ticaret Bakanlığı, 11 bin 301 etikette aykırılık tespit etti. Bu kapsamda 11 milyon 244 bin 727 liralık idari para cezası uygulandı.

Bakanlık konu ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu ve “Perakende ticarette tüketicilerimizin yazılı ya da elektronik sözleşme akdedilmeksizin yüz yüze yaptıkları alışverişlerde tam ve doğru bilgilendirilerek kendileri için en avantajlı mal veya hizmeti satın almalarına imkan veren fiyat etiketine ilişkin tüketici mevzuatında yapılan özel düzenlemeler ile tüketicilerimizin korunması amacının gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

Ceza yazılan etiketlerle ilgili yapılan açıklamada, “Perakende satışa arz edilen malların, ambalajlarının, kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde yazılı, dijital veya elektronik etiket bulunması veya aynı bilgileri içeren listelerin uygun yerlere asılması” dendildi ve “Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyatın uygulanması zorunlu olduğu, İndirimli satışlar başta olmak üzere fiyat etiketinin gerçeğe uygun olması ve yanıltıcı aldatıcı bilgiler içermemesi gerektiği hususları yer almaktadır” ifadelerine yer verildi.

Fahiş Fiyat Uygulayan Marketlere Rekor Ceza!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir