İhtiyaç,Konut,Taşıt Faizleri Uçtu!

Merkez Bankası faiz artırımları sonrası konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri fırladı.

featured

Merkez Bankası faiz artırımları sonrası konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri fırladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararından sonra, zaten bir miktar yüksek olan kredi faizleri, şimdi daha da yükseğe çıktı.

Seçimlerden önce düşük faiz yüksek istihdam ve yatırım prensibine göre ekonomi politikasını izleyen Merkez Bankası, seçimlerin sona ermesinden sonra rotayı değiştirdi ve faizleri yükseltmeye başladı. Sıkılaşmanın başlaması ile birlikte politika faizi yüzde 17.5 seviyesine kadar çıktı.

Seçimlerden sonra 900 baz puanlık faiz artırımı gelirken kredi faizlerinde buna paralel olarak yükseliş görüldü ve hem konut, hem ihtiyaç, hem taşıt hem de ticari kredi faizlerinde yüksek oranlı rakamlar görülüyor. Konut kredilerinde yüzde 3’ün üzerinde faizler karşımıza çıkarken ihtiyaç kredisinde yüzde 2’nin altında yok. Taşıt kredilerinde de yüzde 3’ün üzerinde rakamlar görülüyor.

Yıllık maliyetlere baktığımızda ihtiyaç kredisinde maliyet yüzde 47.72 oldu. Taşıtta yıllık maliyet yüzde 36.64 seviyesinde. Konut kredisinde ise yıllık maliyetler yüzde 35.1 seviytesinde.

Yeni Faiz Artırımları Nasıl Etkiler?

Yeni faiz artırımları ile birlikte maliyetlerin daha da artması ve kredi faizlerinin yine yükseltilmesi bekleniyor.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

50 bin lira 12 ay vade ile kredi çekecek kişiler, her ay en az 5 bin lira ödeme yaparak en düşük faizli bankaya 50 bin lira için 60 bin lira ödeme yapar.

Konut Kredisi

1 milyon TL konut kredisi çekmek isteyenler, en düşük faizde aylık 24 bin 433 TL ödeme yapar ve 2 milyon 938 bin liraya kadar ödeme yapar.

Taşıt Kredisi

250 bin lira taşıt kredisi çekmek isteyen kişiler yüzde 2.65 faizde ayda 12 bin 224 lira ödeme yapar ve toplamda 441 bin lira ödeme yapar.

Merkez Bankası faiz artırımları sonrası konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri fırladı.

İhtiyaç,Konut,Taşıt Faizleri Uçtu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir