İl Olma Potansiyeli En Yüksek İlçeler!

Türkiye'de nüfus her geçen gün artarken İl olma potansiyeli en yüksek ilçeler sıralandı.

featured

Türkiye’de nüfus her geçen gün artarken İl olma potansiyeli en yüksek ilçeler sıralandı.

Türkiye’de nüfus her geçen gün artarken seçimlerden sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı 81 il 100 il olsun çağrısı sonrası hangi ilçelerin il olacağı merak edildi.

Konu ile ilgili Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer bir açıklama yaptı. Hançer yaptığı açıklamada coğrafi bilgi sistemleri teknolojilerinin mekansal verileri kullanarak insanların yaşamlarındaki sorunlara çözüm sunduklarını söyledi.

Son araştırmada şehirlere 30 km uzaklıkta olan ve nüfusu 100 binin üzerinde olan 67 ilçenin olduğunu ve bunların il olma potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili açıklama geldi ve harita üzerinde bir çizim yapıldı. Yapılan çizimde il olma potansiyeli yüksek ilçeler koyu renkten açık renge şekilde, nüfus yoğunluğuna göre gösterildi. Buna göre Hatay’da 5 ilde, Şanlıurfa, İzmir ve Manisa illerinde 4 ilçe, Aydın, Antalya, İstanbul, Muğla, Kocaeli ve Tekirdağ’da ise 3 ilçenin il olmaya yakın olduğu bildirildi.

İL OLMA POTANSİYELİ EN YÜKSEK İLÇELER

Coğrafi bilgi sistemleri teknolojisiyle hazırlanan haritaya baktığımızda il olmaya en yakın 7 ilçe şu şekilde:

Siverek

Viranşehir

Alanya

Manavgat

Torbalı

Silivri

Çorlu

Okan Hançer, konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, “Manavgat ve Alanya nüfus ortalaması yüksek, turizm geliri olarak da ülke ekonomisine ciddi katkıda bulunan ilçeler. Özellikle Alanya’ya baktığımızda mesafe, ulaşım, altyapı gibi belediyecilik hizmetlerinde, hem de ilçeye hemen hizmet götürmesi açısından avantajları olabilir. Örneğin Alanya’nın Alacami Mahallesi, Antalya merkezden yaklaşık 180 kilometre uzaklıkta ve 4 saat mesafede. Antalya merkezden herhangi bir hizmet için o köye gitmek istediğinizde, gidip geldiğinizde 1 gününüz yolda geçiyor. Bu ilçelerin il olması, idarelerin de elini kolaylaştırabilir. Zaman kaybının önüne geçebilir ve bazı sorunların yerinde daha hızlı çözümünü sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

İLÇELER İL OLUNCA NE OLACAK?

İlçelerin il olması sonrası neler olacağı, ekonominin nasıl etkileneceğini değerlendiren Hançer, “İdareler de karar vericiler de bu şekilde tematik haritalar üreterek doğru kararlar alabilir. Örneğin Alanya’ya yakın, potansiyeli yüksek Gazipaşa ilçemiz var. Alanya’nın hemen komşusu Konya’ya bağlı Ermenek ilçesi var. Orada hizmet anlamında kolaylık sağlayabilir. Mersin iline bağlı Anamur ilçemiz var. Orada da ciddi turizm potansiyeli var. Aslında baktığımızda Anamur da Alanya’ya çok yakın. İdari anlamda faydalı verimli olabilecek hizmetler götürülebilir. Doğru karar alma noktasında coğrafi bilgi sistemleriyle hazırlanan tematik konuşan haritalar bizlere yön verici noktada” dedi.

İl Olma Potansiyeli En Yüksek İlçeler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir