Kalp Kapağı Değişimi İçin Minimal İnvazi Yöntemi Uygulandı.

Şanlıurfa'da, kalp damarları tıkalı olan ve kapak değişimine ihtiyaç duyan 68 yaşındaki Ömer Sağır, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa uygulanan yöntemle göğüs kafesi açılmadan küçük kesi ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

featured

Şanlıurfa’da, kalp damarları tıkalı olan ve kapak değişimine ihtiyaç duyan 68 yaşındaki Ömer Sağır, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa uygulanan yöntemle göğüs kafesi açılmadan küçük kesi ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Kalp rahatsızlığı nedeniyle Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran ve Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde tedaviye alınan Sağır’a, bölgedeki Devlet Hastanelerinde ilk kez uygulanan küçük kesi yani minimal invaziv yöntemi ile kalp kapak değişimi ameliyatı uygulandı.

Günümüzde en çok stresin tetiklediği kardiyovasküler hastalıklarda teşhis yöntemlerinin yaygınlaşması, beraberinde stent teknolojilerinin ve ameliyat yöntemlerinin açıktan kapalıya doğru ciddi gelişim göstermesi, hastalığın daha iyi yönetilmesini sağlıyor.

Operasyonu Op. Dr. M. Ziya Bağış, Op. Dr. Murat Ersoy ve Op.Dr. Osman Mavi gerçekleştirdi. Ameliyatı yapan doktorlardan Op.Dr. M. Ziya Bağış açıklamasında, çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini belirterek şu ifadelere yer verdi; “Kliniğimizde çok sayıda açık kalp cerrahisi ameliyatı yapmakla beraber güncel tıbbı da takip ederek artık hastalarımıza kalp cerrahisi açısından en güncel tedavi şekli olan minimal invaziv, halk arasındaki tabirle küçük kesiyle kalp ameliyatlarına da başladık. Bize müracaat eden hastamızın ileri derecede ağır kapak darlığı olduğunu tespit ettikten sonra bunun minimal invaziv yani küçük kesiyle yapılabilirliği açısından gerekli tetkiklerini tamamladıktan sonra uygun bulduğumuz için hastayı 8 santimlik bir kesi ile dikişsiz aort kapağı dediğimiz özel bir tür kapak ameliyatı ettik. Hastamız şu anda taburculuk aşamasına gelmiş durumda bu tür ameliyatların giderek artan şekilde yapmayı planlıyoruz”

Başhekimlik ve idarenin yoğun desteğiyle kapak hastalıklarında uygulanan küçük kesi ameliyatlarını ileriki süreçte farklı ameliyatlarda da kullanacaklarını belirten Bağış, “Birkaç hafta içerisinde halk arasında damar değiştirme diye bilinen koroner cerrahide yani bypass ameliyatlarını da yine küçük kesilerle yapmaya devam edeceğiz. Bu şekilde hem güncel tıbbı takip ederek hem de hastalarımızın konforunu sağlamış olduğumuza inanıyoruz. Nitekim mevcut hastamız da öyle tahmin ediyoruz ki kendi arabasına binip arabasını sürerek gidebilecek. Bu tür ameliyatlar, hastalara ameliyat sonrası ciddi konfor sağlayan ameliyatlar. Bu şekliyle de giderek sayıyı arttırarak artık uygun olan bütün hastalarımızda minimal invaziv cerrahinin yapılacağını halkımıza müjdelemek istedik” şeklinde konuştu.

Kalp Kapağı Değişimi İçin Minimal İnvazi Yöntemi Uygulandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir