Kredi Kartı Olanlara Kötü Haber: Kart Aidatlarına Fahiş Zam Geldi.

Kredi kartı kullananları ilgilendiren bir son dakika haberi geldi. Gelen haberde kredi kartı aidatlarına yüksek oranda zam geldiği bildirildi. Gelen yeni zam ile birlikte kredi kartı aidatları en düşük 400 liradan 1500 liraya kadar çıkıyor.

featured

Kredi kartı kullananları ilgilendiren bir son dakika haberi geldi. Gelen haberde kredi kartı aidatlarına yüksek oranda zam geldiği bildirildi. Gelen yeni zam ile birlikte kredi kartı aidatları en düşük 400 liradan 1500 liraya kadar çıkıyor.

Kredi kartı kullananlar için Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük bir açıklama yaptı ve “Bu yıl genellikle özel bankalar kredi kartı aidatlarına yüzde 50 ila 70 arasında zam yaptılar. Türkiye’de 103 milyon aktif kredi kartı var. Bu kartlara bu yıl 30 milyar TL’yi aşan bir aidat yansıtılacak” dedi. Kredi kartlarından yıllık aidat adı altında ücret alınması, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince çıkarılan ve 3 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik” hükümleri gereğince yasal hale getirilmişti” ifadelerini kullandı.

Burada bazı bankaların bazı şartlar da getirdiğini söyleyerek sözlerini sürdüren Küçük, “Öncelikle kredi kartının fiilen kullanılıyor olması, kredi kartının 180 gün hareketsiz kalmaması, alınacak kart aidatı ücretinin makul bir ücret olması, kart sahibinin onayının alınması ve tüketicilere banka tarafından alternatif bir aidatsız kart şartının sunulması gerekiyor. Ancak son dönemde özel bankalar tarafından aidatlara getirilen zamlar makul ücret şartını zedelerken, onay ve aidatsız kart sunma şartının da gözardı edildiği öğrenildi” dedi.

YÜZDE 70 ZAM GELDİ

Kredi kartı aidatlarına bu sene yapılan zamma değinen Küçük, “Burada bankalar lehine çok büyük bir ekonomik büyüklük oluşuyor. Şu anda banka aidatları 400 ila 1500 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Özellikle özel bankalar aidatlara bu yıl yüzde 50 ila 70 arasında zam yansıttı. Yani makul ücret şartını gözardı ettiler” dedi.

EN ÇOK ŞİKAYET AİDAT

En fazla şikayetin aidatlar olduğunu söyleyen Küçük, “Aidatsız kredi kartlarını düştüğümüzde bu yıl vatandaşa 30 milyar TL’yi aşkın bir aidat çıkarılacak. Bize gelen şikayetlerinde 3’te 1’ini kart aidatı şikayetleri oluşturuyor. Bu aidatların tümüyle kaldırılması gerekiyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A İLETİLDİ

Kredi kartı aidatları ile ilgili bir yasal düzenleme için çalışma başlattıklarını söyleyen Küçük, bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini söyledi ve “Vatandaşların alışveriş yaptığı üye işyerlerinden komisyon alan bankalar zaten her alışverişten yüzde 5 kazanırken, bir de hala vatandaşa kart aidatı çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

PEKİ AİDATLAR NASIL ALINIR?

Aidat ödemeleri e devlet üzerinden yapılan şikayet ile geri alınabiliyor. E Devlet kapısında TUBİS (Tüketici Bilgi Sistemi) sayfasına giderek Tüketici Hakem Heyeti başvuru sayfasına giderek şikayetinizi iletebilirsiniz.

MESAJLARA İTİBAR ETMEYİN

Son dönemlerde internet üzerinde yayınlanan sahte reklamlar ve telefonlara gelen mesajlarda e devletten kredi kartı aidatlarının iade edildiği söyleniyor. Bu mesajlara itibar edilmemesi gerektiği açıklandı.

Kredi Kartı Olanlara Kötü Haber: Kart Aidatlarına Fahiş Zam Geldi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir