Bu Seçimde Oy Kullanmayana Kötü Haber!

Sandığa gitmeyi düşünmeyenlere kötü haber Yüksek Seçim Kurulundan Geldi.

featured

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 25. maddesine göre, Türkiye’de oy kullanmayan seçmenlere cezai işlem uygulanacak.

31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kaldı. seçim öncesi birçok seçmen hangi adaya oy vereceği konusunda kararsızlığı sürerken birçok seçmen ise kızgınlığı nedeniyle oy kullanmayacağını belirtiyor.

OY KULLANMAYAN SEÇMENE CEZA
298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 25. maddesine göre, Türkiye’de yapılan seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. Yüksek Seçim Kurulu tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır.

2023 YILINDA 300 LİRAYDI
Oy kullanmama cezası 2010 yılında yapılan seçimlerde 22 TL olarak duyurulmuştu. Öte yandan 2023 yılında yapılan milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderiliyor ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapıldığı bildiriliyor.

SEÇİMDE KİMLER OY KULLANAMAZ?
Yerel seçime sayılı günler kala vatandaşlar, kimlerin oy kullanacağının, kimlerin oy kullanamayacağını, hangi durumlarda oy kullanılmayacağını araştırmaya başladı.

Buna göre, kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamayacak.

Bu Seçimde Oy Kullanmayana Kötü Haber!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir