Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Solmaz, Tema’mız “Sağlıkla Yaşayan Türkiye”

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Abdullah Solmaz Türkiye'de her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve vatandaşın farkındalığını artırmak amacıyla Halk Sağlığı Haftası'nın kutlandığını belirtti.

featured

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Abdullah Solmaz Türkiye’de her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve vatandaşın farkındalığını artırmak amacıyla Halk Sağlığı Haftası’nın kutlandığını belirtti.
Solmaz yapmış olduğu açıklamada, “Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır. Toplumun sağlık okuryazarlığının ve hastalık farkındalığının artırılması, bulaşıcı olan ve olmayan hastalıkların önlenmesi, hastalıkların erken tanınması ve tedavi edilmesi, sağlık ve sosyal kuruluşlar aracılığı ile bireylere beden ve ruh sağlığını koruyacak bir yaşam düzeyinin sürdürülebilir biçimde sunulması halk sağlığı çalışmalarının hedefleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Bu yıl halk sağlığı etkinlikleri için “Sağlıkla Yaşayan Türkiye” tema olarak belirlenmiştir.
Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl ki teması “Sağlıkla yaşayan Türkiye” olarak belirlenen Halk Sağlığı Haftası boyunca Şanlıurfa ve ilçelerinde saha etkinlikleri ile vatandaşlara; obezite, diyabet, hipertansiyon, kanser taramaları, bağımlılıkla mücadele, aşılama ve anne sütünün önemi gibi çeşitli konularda bilgilendirmeler yapılıyor. Boy, kilo, tansiyon, nefes ölçümlerinin gerçekleştirildiği stantlarda sağlık durumu riskli vatandaşları sağlıklı hayat merkezlerine davet ediyoruz.
Kadın ve çocuk sağlığının korunup geliştirilmesinin Sağlık Bakanlığının öncelikleri arasındadır. Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amacıdır.
Yaşamın ilk anlarından itibaren her vatandaş aile hekiminden hizmet almaya başlamaktadır. Aile hekimleri, daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir.
Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de sağlık hizmetleri sadece sağlık tesisleri ile sınırlı kalmayıp Şanlıurfa da ki aile hekimlerimiz vatandaşları yaşadıkları yerde ziyaret ederek sağlık problemlerine çözüm bulunmaktadır. Bunun yanı sıra evlerinden çıkamayan vatandaşlara evinde sağlık hizmeti sunulmaktadır.

İl Sağlık Müdürü Solmaz; İlimizde “Sağlıklı Beslen, Egzersiz Yap, Sağlıklı Kiloda Kal”, “Sana En Yakın Hekimin Aile Hekimin”, “Sağlıklı Hayat Merkezleri ile Sağlıklı Bir Yaşam, Sağlıklı Bir Gelecek”, “Aşıyla Güvende Kal, Şüphede Kalma”, “Hayata Sağlıklı Başlamak Her Bebeğin Hakkıdır”, “Bağımlılığa Değil, Hayata Sarıl”, “Ruh ve Beden Sağlığı Bir Bütündür. Ruhunuza İyi Bakın” konulu bu etkinliklerden yararlanmanızı öneriyoruz.
Koruyucu sağlık hizmeti çalışmalarını yaygınlaştırmak, sağlık eğitimleri düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek için, İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir” dedi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Solmaz, Tema’mız “Sağlıkla Yaşayan Türkiye”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir