Sel Felaketinin Bilinmeyen Gerçekleri! “Derelerin Üstü Nezaman Kapatıldı?

featured

15 Mart 2023 Tarihinde yaşanan Sel Felaketinin Bilinmeyen gerçekleri bir bir yayımlanırken Dere üzerinin kimler tarafından kapatıldığı Çok konuşulmuştu.

Söz Konusu Şanlıurfa’da iki dönem belediye başkanlık görevinde bulunan Ahmet Bahçivan, 15 Mart 2023 tarihinde yaşanan sel felaketi sonrası sosyal medya hesabından paylaştığı yorumda isim vermeden Başkan Beyazgül’ü eleştirmişti.

Fakat Taşkın dereleri DSİ kontrolünde bulunuyor. Her türlü daraltma ve genişletme yetkisi de yine Devlet Su İşleri uhdesinde gerçekleştirilebiliyor. Şanlıurfa’nın yaşadığı sel felaketi sonrası DSİ kentteki taşkın derelerinde çalışmalar başlatmış ve derelerin ıslah, genişletme çalışmaları devam ediyor.

Özellikle Şanlıurfa son dönemlerin en fazla yağışını alırken şehrin dört bir yanını saran taşkın dereleri zamanında daraltıldığından ve üzeri kapatıldığından dolayı 15 Mart 2023’te taşarak kentte sel felaketine neden oldu.

Şanlıurfa Eski Belediye Başkanı Bahçivan döneminde üzeri kapatılarak park yapılan “Karakoyun deresi dönemin şartlarına göre pis koku, hayvan leşlerininin o bölgeye atılması, dolayısıyla hastalık saçtığından, tifo, dizanteri, şark çıbanı gibi hastalıklar baş göstermeye başlamıştı.

Dönemin Belediye Başkanı Ahmet Bahçivan o dönemde gerekli gördüğü hizmeti şu sözlerle ifade etmişti. “Sayın Demirel ve Kenan Evrenin Söz verip yapamadığı o Karakoyunu ben yaptım.” Diyerek bölgede oluşabilecek salgın riskini ortadan kaldırdığını aktarmıştı.
Geçmiş dönemlerin mevcut şartlarına bakıldığında üzeri kapatılması gerektiği belirtiliyordu.

Ayrıca derelerin kapatılması demek aynı zamanda derelerin daraltılması ve suyun gidişatını engellemesi demek anlamına geliyordu.

Yine bununla birlikte derelerin üstü Dönemin Belediye Başkanı Ahmet Bahçivan döneminde kapatılması ile birlikte 15 Mart tarihinde Şanlıurfa da etkili olan aşırı yağış neticesinde araçların suyun şiddetine kapılarak derelere sürüklenmişti. Dereler de araçların sıkışması ve tıkanması neticesinde Şanlıurfa’da sel felaketi şiddetli bir şekilde hissedildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün taşkın derelerinin taşması konusunda yanlış yere eleştirildiğini anımsattı.

Sel Felaketinin Bilinmeyen Gerçekleri! “Derelerin Üstü Nezaman Kapatıldı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir