Son Dakika;Türkiye’de Devalüasyon Başladı!

featured

Dolar ve altının fırlaması sonrası tahmin geldi.

Altın ve dolar hakkında son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada ünlü Ekonomist Hatice Kolçak, dolar ve altın fiyatları hakkında kritik yorumlarda bulundu. Devalüasyonun başladığını, şu anda devalüasyon olduğunu söyleyen Kolçak, faiz kararının açıklanacağı güne kadar dolarda yükseliş görüleceğini söyledi.

DEVALÜASYON NEDİR?

Devalüasyon tanımı şu şekilde: “Devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün, hükûmetçe alınan bir kararla düşürülmesidir. Başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir”

DOLAR KURU TAHMİNİ

Dün 21’lerde seyreden dolar kurunun sert yükseldi. 22 lira 78 kuruşa kadar tırmanan dolar kuru hakkında açıklama yapan Kolçak, “Dolar çok ciddi hız kazandı. Çok hızlı yükseliş var. Güne başlarken dolar 22’yi zaten geçmişti. 22.30 oldu. 22.60 oldu. 22.76 oldu. Çok hızlı bir çıkış var bugün. Piyasalara bakalım. Dışarıda şimdi dolar 23 lirayı geçti. Muhtemelen bugün böyle bir şey yaşayacağız, daha da yukarı çıkacakmış gibi duruyor. Seçim sonrası yüzde 15 değer kaybetti. Devalüasyon olur mu peki? İşte oldu oluyor da hatta. Dolar gidiyor. Gideceğini söylemiştik. Çok uzun zamandır doların gideceğini söylemiştik. Piyasaların genel beklentisi 24, 25, 26’lara gideceği bekleniyordu.

Bugün artık gidim dolar alayım altın alayım bugünden sonrası artık risk. Nerede duracak? Sonra düşecek mi? Onu kestirmeye çalışacağız.

Yeni ekonomi politikası ile dövizin gitmesine izin vermiştik. Mehmet Şimşek ile birlkte ilk icraat rasyonel politikalarla doların gitmesi gereken yer en azından 24’ler 25’ler. Bir taraftan insan hem üzülüyor, hem de bir şeyi bu kadar bastırırsanız bir miktar gazını alması lazım.

Nerede duracak kısmı kocaman bir soru işareti. Önümüzde Merkez Bankası toplantısı var. Toplantıya kadar doların gideceğini düşünüyorum. Çok hızlı giderse, bugün ellerini çektiler dövizin üzerinden. Ama bunu faizle bastıracağız. Bunun ardından yüksek bir faiz geliyor. Merkez Bankası 3’üncü hafta toplantısı var. Muhtemelen ciddi faiz gelecek. Faizin gelmesi ile kur dengelenecek. Buraya gelir diyemem çok zor. Bunu bilmiyorum. Yorum yapmak çok zor. 23 zaten piyasanın beklediği dip. Nerede duracak izleyeceğiz Merkez Bankası toplantısına kadar. Diyelim 28’ler oldu. Faiz eğer çok yüksek artarsa dolar bir miktar çekilecek. Ama o geri çekileceği noktayı bilmiyoruz. Ama benim tahminim dengeye geleceği nokta 25’ler olacak gibi görünüyor. 25’lerde dengeye gelecekmiş gibi duruyor.

Ama insan üzülüyor. Paramızın değeri düşüyor. Dolar basında birçok şeyin fiyatı düşecek. 100 bin dolarlık ev, seçimden şimdiye kadar 85 bin dolara geldi. TL değişmedi ama dolar bazında düştü. Araba için de aynı. Evlerin fiyatına bindirirler mi evet. Ama satamazlar. Fiyatlar tabi yükselmeye devam edecek. Malınızın değeri döviz bazında düştü” dedi.

Son Dakika;Türkiye’de Devalüasyon Başladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir