Yaz Aylarında Serinleten 5 İçecek

Şanlıurfa’da Temmuz Ayında Sıcakların Giderek Artmasıyla bir Nebze olsun serinlemek isteyenler tercihlerini Soğuk İçeceklerden yana kullanıyor. Herkesin Evde basit bir şekilde yapabileceği Sağlıklı 5 içecek.

featured

Şanlıurfa’da Temmuz Ayında  Sıcakların Giderek Artmasıyla  bir Nebze olsun serinlemek isteyenler tercihlerini  Soğuk İçeceklerden yana kullanıyor. Herkesin Evde basit bir şekilde yapabileceği Sağlıklı 5 içecek.

Şanlıurfa da Eyyam-ı bahur Sıcakları etkili olurken Sıcak havalarda sıvı alımını arttırmak vücudun dengesi için çok önemli. Hem ferahlamak hem de serinlemek isteyenler tercihlerini genellikle soğuk içeceklerden yana kullanıyor.

1. Çilekli Limonata

Soğuk içecek denildiğinde akla ilk gelen tariflerden olan limonatanın çilekli versiyonu günümüzde çok popülerdir. 3 adet limon, 15-20 tane çilek, ¾ su bardağı toz şeker ve beş su bardağı su ile hazırlanır. Tüm malzemeler blender ile güzelce karıştırılır ve ardından süzülür. Elde edilen karışım sürahiye dökülüp buzdolabında bekletilir ve soğuk içilir.

2. Buzlu Kahve

Hem sıcak hem de soğuk halde severek tüketilen kahve en lezzetli içeceklerden biridir. Tarif için filtre kahve hazırlanarak buz kalıplarında dondurulur. Ardından istenilen miktarda kahveli buz bardağa eklenir ve içerisine taze yapılmış filtre kahve dökülür. Yumuşak içimli hazırlamak için bardağın yarısına kadar süt ya da su ilave edilebilir. Hazırlama şekli damak lezzetine göre farklılık gösterebilir.

3. Soğuk Çay

Klasik çay tadını sevenler bu lezzeti yazın da rahat rahat içmek istediklerinde soğuk çay tarifini hazırlayabilirler. Yaz için içecek tarifleri arasında ilk sırada yer alan soğuk çayı hazırlarken, bir sürahinin içine 2 çay poşeti koyulur ve üzerine 4 bardak kaynar su eklenir. Bu şekilde 3, 5 dakika kadar beklettikten sonra içine istenilen miktarda şeker ilave edilir. Daha sonra tam kıvamı yakalamak için 4 bardak soğuk su karşıma dökülür. Aroma vermek için de limon dilimleri ve limon suyu eklenir. Karışım bir süre buzdolabında dinlendirildikten sonra içmeye hazır hale gelir.

4. Naneli Ballı Limonata

Sıcak yaz günlerinde en iyi alternatiflerin başında da taze nane ile tatlandırılmış buzlu limonata geliyor. Balla da tatlandırılabilecek limonatanın içine sevilen diğer otlar da eklenebilir.

5. Naneli Ayran

Türkiye’de en çok sevilen içecekler arasında yer alan ayran da nane ile tatlandırılabilir. Bunun yanında maydonoz, dereotu, fesleğen gibi zengin aromalar da ayrana eklenebilir. Tansiyon problemi yaşamayanların maden suyu katabileceği ayranın içine yeşil elma ya da salatalık püresi de eklenebilir.

Yaz Aylarında Serinleten 5 İçecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir