Yeni Evlenenler Bu Habere Dikkat!

featured

Yeni Yargı Paketinde evlenecek kadınları ilgilendiren düzenleme: Kendi soyadını kullanabilecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni yargı paketinin yolda olduğunu söylemişti. Bu açıklamadan sonra AK Parti’nin TBMM’ye sunacağı 8. yargı paketinin detayları da belli oldu.

Gelen son dakika bilgilerine göre yeni paket Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gönderildi. Hazırlanan “Yargı Hizmetlerinin Etkinliğinin Artırılması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklif Taslağı”nın Külliye’den onay alması sonrası düzenleme meclise gönderilecek.

Bilindiği üzere evlenildiğinde kadın erkeğin soyadını alıyor. İstenmesi durumunda kadın kendi soyadını da kullanabiliyor. Ancak iki soy isim birlikte kullanılıyordu. Milliyet’te yayınlanan haberde, artık evlenecek kadınların sadece kendi soyadlarını da kullanabileceğinin önünün açılacağına yer verildi.

TARİH BELLİ OLDU

Söz konusu düzenlemeye göre 24 Ocak 2024 tarihi itibarıyla evlenen kadınların eşinin soyadı yerine sadece kendi soyadını da taşıyabileceğine yer verildi. Sizce karar doğru mu? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Yargı Hizmetlerinin Etkinliğinin Artırılması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifnde 67 madde olacağı açıklandı. Söz konusu maddeler ile infaz rejiminde de köklü düzenlemeler yapılacak. Meclise bu ay sunulması beklenen düzenlemenin Ocak ortasında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yeni Evlenenler Bu Habere Dikkat!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir