Elektrik Borcunu Ödemeyenler Bu Habere Dikkat!

DEPSAŞ Enerji Faturalarını Ödemeyen Aboneleri Birkez Daha Uyardı:"Enerji Tedarikinde Aksamalar Yaşanabilir"dedi.

featured

DEPSAŞ Enerji Faturalarını Ödemeyen Aboneleri Birkez Daha Uyardı:”Enerji Tedarikinde Aksamalar Yaşanabilir”dedi.

DEPSAŞ Şirketi tarafından yapılan açıklamada, Mardin’de toplam alacağın 8.5 milyar TL’yi bulduğu vurgulandı. %90’a yakın alacağın ildeki kayıtlı 7.500’den fazla tarımsal sulama abonesinden kaynakladığı vurgulanırken, tarımsal sulama abonelerinden alacağın 7.5 milyar TL’ye yaklaştığı ifade edildi. DEPSAŞ Enerji yetkilileri, devletten peşin olarak alınan elektriğin hanelere ve tarımsal sulama alanlarına sürdürülebilir olarak ulaştırılması için borçların zamanında ödenmesi konusunda bir kez daha aboneleri uyardı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 6 ilde kaliteli, kesintisiz ve kayıpsız elektrik vizyonuyla faaliyet gösteren DEPSAŞ Enerji, tahsilat sorunuyla mücadele etmeye devam ediyor. Enerji şirketi, başta tarımsal sulama aboneleri olmak üzere elektrik borcunu ödemeyen Mardin’deki abonelerini ödeme yapmaları için bir kez daha uyardı. 2023 yılında yaklaşık 3.5 milyar kWh enerji tüketilen Mardin’de bunun büyük kısmı tarımsal sulama alanında kullanılırken, bu abone grubundan sadece 200 milyon kWh’lik enerji bedeli tahsil edilebildi.

Tarımsal sulama borçlarında rekor Kızıltepe’de

Mardin’deki tarımsal sulama abonelerinin fatura durumu alarm verici boyutlarda seyrediyor. Toplamda 7 bin 500’ü aşkın aboneden biriken alacak, 8.5 milyar TL’yi aşmış durumda. Bu rakamın 7.4 milyar TL’lik kısmını ise tarımsal sulama abonelerinin oluşturduğu belirtildi. Söz konusu rakam, her bir abone başına düşen borcun yaklaşık 1.3 milyon lira olduğunu gösteriyor. Şehrin en yoğun tarımsal sulama abonesi bulunan ilçesi ise Kızıltepe. Tüm Mardin’de 2023 yılındaki toplam elektrik tüketiminin neredeyse yarısını oluşturan 1.5 milyar kWh elektriği tek başına bu ilçe tüketti. Bunda tarımsal sulama sezonun etkisi oldukça fazla oldu. Kızıltepe’yi borçlu tarımsal sulama aboneleri konusunda yakından takip eden ilçe ise Derik oldu.

Elektrik Borcunu Ödemeyenler Bu Habere Dikkat!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir