İşte Vizesiz Gezebileceğiniz Bazı Ülkeler!

featured

Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen anlaşmalı ülkeler de var. Dünyadaki 195 ülkenin 100’den fazlasına kolayca giriş yapabiliyoruz. Bunlardan bazılarını sizler için derledik!

TÜRKİYE VATANDAŞLARINDAN VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER!

1-Arjantin

Güney Amerika’da bulunan Arjantin Cumhuriyeti Türkiye’den vize istemeyen ucuz ülkelerden birisidir. Günümüzde toplam nüfusunun %90’ı İtalyanlar ve İspanyollardan oluşmaktadır. Resmi dili İspanyolca’dır. Para birimi Arjantin Pesosu’dur. Arjantin ile Brezilya ile sınırında olan Iguazû Şelaleri’ne gitmenizi ve meşhur yemekleri Empanada’yı denemenizi öneririz.

2-Arnavutluk

Güney Avrupa’da bulunan Arnavutluk’un resmi dili Arnavutça’dır. Başkenti Tiran’dır ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Para birimi Arnavutluk Leki’dir. Arnavutluk vatandaşları oldukça misafirperverdir. Geleneksel içecekleri bozadır. Bisiklet bu ülke için önemli br ulaşım aracıdır. Ayrıca şunu da bilmeniz gerekir ki çoğu toplumda “evet” anlamına gelen kafa sallaması Arnavutluk’ta “hayır” anlamına gelmektedir.

3-Bahamalar

Ülke, Karayipler’de bulunmaktadır. Amerika’ya bağlı bir ada ülkesidir. En önemli ada aynı zamanda başkenti de olan New Provience’dir. Önemli adalarından bazıları Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera’dır. Bahamalar’a yılın istediğiniz zamanı gidebilirsiniz. Ancak yaz aylarını tercih etmenizi öneririz. Ülkelerde birçok festival düzenlenir. Yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit töreni, Fox Hill Day Festivali, Bahama Uluslararası Film Festivali, Eleuthera Festivali, Ananas Festivali ve E. Clement Bethel National Arts Festival’i önemlidir.

4-Bosna hersek

Bosna ülkenin kuzeyindedir ve karasal iklimin etkisindedir. Hersek ise güneyindedir ve Akdeniz iklimini yaşar. Şehirde İkinci Dünya Savaşı’nın izleri hala görülmektedir. Başkenti olan Saraybosna’da İkinci Dünya Savaşı’nı temsil eden hiç sönmeyen “Sönmeyen Ateş Anıtı”ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Neratva Nehri üzerinde bulunan Mostar Köprüsü’nü ziyaret etmenizi öneririz. Ülkenin kültürünü ve nüfusunu Boşnaklar, Sırplar, Hırvatlar oluşturmaktadır. Ayrıca geleneklerine oldukça bağlıdırlar.

5-Brezilya

26 eyaletten oluşan ülke Güney Amerika’da bulunur ve Amerika’dan sonra bölgenin en kalabalık ülkesidir. Başkenti Brasilia’dır. En büyük şehri Sao Paulo’dur. Resmi dili Portekizce’dir. Ülke birçok ırkın bir arada yaşaması ve karışması nedeniyle dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir çeşitliliğe sahiptir.

İşte Vizesiz Gezebileceğiniz Bazı Ülkeler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir